Emlak Haberleri

Gayrimenkul sektöründeki gelişmelerden haberdar olun.

Gayrimenkul ve oto piyasasında yeni dönemin şifreleri

Gayrimenkul ve ikinci el araç ilanlarında kimlik doğrulama dönemi başladı. Yeni dönemin ilk saatlerinde aksaklıklar yaşandı. İlan sitelerinde yoğunluk yaşanırken Hürriyet gazetesi Gülistan Alagöz ve Taylan Özgür Dil sahte gayrimenkul ve ikinci el araç ilanı vermeye çalıştı ve başardı. İşte gazetecilerin yeni uygulama ile ilgili ilk izlenimleri…

Ticaret Bakanlığı’nın gayrimenkul ve ikinci el araç satışlarında, sahte ilanlarla dolandırıcılığa ve spekülatif fiyat artışlarına engel olmak için getirdiği ‘kimlik doğrulama’ uygulaması dün itibarıyla başladı. Konuyla ilgili düzenleme, 31 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış, taşınmaz ticareti ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmıştı. İlan sitelerinin gerekli altyapıları sağlaması için de iki aylık geçiş süreci tanınmıştı. Buna göre, ilan sitelerinde gayrimenkul veya ikinci el araç satışı gerçekleştirmek isteyen kişilerin artık ‘e-devlet’ üzerinden kimlik doğrulaması yapması gerekiyordu. Kurala uymayana 100 bin TL’ye kadar ceza vardı. Uygulamanın ilk günü olan 1 Kasım’da ilan sitelerindeki yoğunluktan dolayı aksaklıklar yaşandı ancak ilerleyen saatlerde sistem daha sağlıklı işlemeye başladı.

Peki, uygulamada ilk gün neler yaşandı? İlan sitelerindeki yeni dönem hem gayrimenkulde hem de ikinci el araç ilanlarında piyasayı nasıl etkileyecek? İşte ilk izlenimlerimiz:

2. EL KONUT

Dün itibarıyla kimlik doğrulama sistemi devreye alındı. Bireysel satıcılar ya da emlak ofisleri gayrimenkul ilanı girmek istediğinde kimlik bilgilerini e-Devlet üzerinden doğrulamak zorunda. Böylece sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin önüne geçildi.

Ancak sabah saatlerinde sistemde boşluklar oldu. Biz de denediğimizde gerçek olmayan kullanıcı bilgileri ve hayali bir evle ilan vermenin mümkün olduğunu gördük. Kimlik bilgisi doğrulamadan eklediğimiz ilan yayına alındı. Öğleden sonra ise yeni girişlerde kimlik doğrulama istenmeye başlandı. Sektör temsilcileri ilk gün test aşamasında olduklarını, yeni sisteme entegrasyonun zaman alacağını söyledi.

PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, kimlik doğrulamanın ilk adım olduğunu, diğer fazlarda gelecek ek düzenlemelerle emlak sektörüne güven geleceğini söyledi. Aldatıcı ve yanıltıcı ilanların önüne geçileceğini, emlak sektörü üzerinden yapılan dolandırıcılıkların önleneceğini belirten Akdoğan, “Kimlik bilgileri kayıtlı olduğu için kimse keyfi ve fahiş artışlar yapamayacak. Atılan bu adımlar fiyat istikrarına katkı sağlayacak. Gerçekçi rakamların sisteme girilmesiyle ikinci el konut piyasası için yol gösterici raporlar ve veriler hazırlanacak” şeklinde konuştu.

2. EL OTOMOBİL

Sabah saatlerinde ikinci el araç yetki belgesi olan galeriler, sahip oldukları yetki belgeleriyle araç ilanlarını satışa koydu. Bazı galerilerden henüz yetki belgesi istenmedi. Ayrıca, sistemde yaşanan yoğunluklar nedeniyle öğlen saatlerine kadar bireysel kullanıcıların kimlik doğrulamasında da sorunlar yaşandı.

Uygulamayı denemek için sabah saatlerinde mevcut doğrulanmamış hesabımızdan sahte bir araç ilanı koymayı denedik. Farklı bir isim ve fotoğrafla koyduğumuz ilan herhangi bir doğrulama yapılmadan sitede yer aldı. Ancak, öğlen saatlerinde ilanımız siteden kaldırıldı ve yeniden ilan koymak istediğimizde kimlik doğrulaması için e-Devlet sitesine yönlendirildik.

Kısacası uygulamanın ilk günü yaşanan yoğunluktan ötürü özellikle şahısların verdiği ilanlarda doğal olarak aksaklıklar yaşandı. Ancak, öğlen saatlerinde sistem düzeldi ve böylece kimlik doğrulama zorunluluğu uygulaması daha sağlıklı kullanılmaya başlandı.

OTOMOTİVDE İLAN SAYILARI DÜŞER

Kimlik doğrulama zorunluluğunun sektöre etkilerini değerlendiren otomotiv veri şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın şu bilgileri verdi:

İlan sayıları düşecek: Uygulamanın tam anlamıyla devreye alınmasıyla sahte ilanlar ortadan kalkacak ve ilan sayıları düşecek. Bu arada şu anda 1 milyon adede yakın ikinci el araç ilanı ilan sitelerinde yer alıyor.

KAYNAK